עמותת ה- GO CFOs לקשרי ממשל ומשק
קשרי ממשל_

כניסה לחברים רשומים

  שכחתי סיסמא
אודות העמותה

עמותת קשרי ממשל ומשק

בר כוכבא, 23 בני ברק

טלפון: 03-5104555

פקס: 03-5170918

lead@cfo-gov.org

מדינת ישראל מעלה את מחירי הדירות

28/10/2013
הגדל

"הפיתרון המיידי למצוקת הדיור הוא הכרזת הממשלה על יעד הורדת מחיר הדירות בכ- 20% על פי איזונים של מה שהמשק יכול לשאת. היציבות חשובה, אבל גם יציבות האזרחים חשובה". כך טען משה כחלון, ראש המרכז לרפורמות ומדיניות במכללה האקדמית נתניה ושר התקשורת לשעבר.
לדברי כחלון, עד שלא יוסרו החסמים הקיימים בשוק הדיור בישראל, הבעיה לא תיפתר. החסם הראשון לדבריו הוא המונופול של הוועדות המחוזיות של משרד הפנים בתכנון הבנייה: "קבלת אישור של ועדה מחוזית אחרי שרכשת קרקע אורכת כחמש שנים.הכנת תכניות פיתוח אורכת שנה וחצי,פרסום מכרז וסיומו עוד חצי שנה, קבלת היתר חצי שנה נוספת והבניה תארך שנתיים. בסך הכל, 12 שנים וחצי, זה מצב מטורף".

החסם השני לפי כחלון הוא מינהל מקרקעי ישראל המשווק הבלעדי של הקרקע שפותח מכרזים במחירים גבוהים,"כך מדינת ישראל היא זו שמעלה את מחירי הדירות על-ידי העלאת מחיר הקרקע ב50% תוך חצי שנה", הוא אומר. כחלון סבור גם שצריך להפקיע מדי הרשויות המקומיות את מונופול ההיתרים: "ראשי הערים לא רוצים דירות בנות שלושה חדרים, הם רוצים דירות שמכניסות כסף, לא דירות שדורשות שירותים עירוניים. כיוון שהם רוצים עסקים, הם מעלים את האחוז המסחרי שאפשר לבנות בפרויקט ומדרבנים את היזמים לבנות דירות בנות חמישה חדרים. העוולה החברתית הגדולה פה היא שבערים החלשות כדי לספק פתרון מיידי בונים דירות בנות שלושה חדרים כיוון שאין להן עמדת מיקוח ואז מוטל עליהם לספק יותר שירותים עירוניים. גם בנושא הזה צריך לשאוף לשוויון בנטל, לפתור בעיות אמיתיות ולצמצם פערים חברתיים".

המונופול האחרון אותו מציין כחלון הוא הבנקים." 90% מהכסף עובר דרך הבנקים", הוא אומר. "יש צינור אחד שמעביר כסף ועד שלא תהיה תחרות – הכל יהיה תקוע. הבנקים מאפשרים 80% מההון ל-20% מהאוכלוסייה. אם היה עוד מקור אחד או שניים לקבלת מימון לרכישת דירה היתה תחרות והמחיר היה יורד. היום הבנק מחליט ואין שום חלופה".


כשכחלון מנתח את הסיבות למחסור הגדול בדירות, הוא לא שוכח לכוון אצבע מאשימה כלפי אריאל שרון ואהוד אולמרט. "בשנות התשעים היה גל עליה גדול ואריאל שרון שר השיכון דאז תכנן קרקעות בהיקף עצום וללא תכנון. בשנות האלפיים חל משבר חדש – עודף בדירות ריקות של הדיור הציבורי ומדינת ישראל כרגיל נוקטת בצעד קיצוני לכיוון האחר ואין יותר תכנון. הביקושים ממשיכים ופתאום יש משבר דירות. קרקע לא חסר. המחסור בדירות הוא משבר תכנוני. פעם עבדו בחקלאות בישראל כמה עשרות אחוזים כיום רק 1.5% מהאוכלוסייה עוסק בחקלאות, למרות זאת, 70%-80% מהקרקע בארץ היא חקלאית. דרושה מנהיגות אמיצה לקבלת החלטות בנושא הזה".

כחלון מבקר גם את ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט שהממשלה בראשותו החליטה ב-2008 כי תתחיל בניה חדשה רק בפריפריה, מה שיצר בעיה תכנונית באזור הביקוש. "זו טעות גדולה", קובע כחלון "הימים של מעברת אור עקיבא נגמרו. אנשים רוצים לבחור איפה לגור. לכן אני מתנגד לדיור להשכרה. אנשים רוצים לגור איפה שנוח להם והם אוהבים צפוף ועירוני"

לכתבות נוספות

עבור לתוכן העמוד